Чи можна здійснювати авіаперельоти під час вагітності?

Навколо вагітності багато різних чуток і забобонів. Один з них – це перельоти на літаках. Давайте розберемось, що є міфом а що фактом в цій темі.

Терміни вагітності: коли найкраще летіти?

Найсприятливішим часом для перельоту є другий триместр, з 14-го по 28-й тиждень вагітності. У першому триместрі існує ризик викидня: основні органи дитини ще не сформувалися, а пасажирку швидше за все будуть мучити неприємні симптоми токсикозу. У третьому триместрі велика небезпека передчасних пологів, крім того, через розміри живота вагітної може бути просто незручно в тісному кріслі літака.

Однак головним фактором у прийнятті рішення про те, можна здійснювати авіапереліт чи ні, має стати думка вашого лікаря-гінеколога, адже саме він знає про всі ускладнення вашої вагітності і обізнаний про можливі проблеми. Якщо все в порядку, то лікар буде солідарний з всесвітньою організацією охорони здоров’я, яка не рекомендує сідати в літак лише в таких випадках:

 • вагітність більше 36 тижнів (більше 32 тижнів при багатоплідді);
 • ускладнена вагітність (патологія вагітності, загроза викидня і інше);
 • протягом семи днів після пологів.

Протипоказання для польоту літаком вагітній жінці

Існує ряд протипоказань для авіапольтів, які можна розділити на відносні і абсолютні.

Абсолютними є:

 • передлежання плаценти;
 • прееклампсія;
 • важка ступінь анемії.

Відносні протипоказання:

 • Ризик початку пологів раніше терміну;
 • ризик передчасного відшарування плаценти з нормальним розташуванням;
 • середній ступінь тяжкості анемії;
 • низька плацентація;
 • кров’янисті виділення на будь-якому терміні вагітності;
 • багатоплідна вагітність (після 24 тижнів);
 • неправильне положення плоду в кінці третього триместру.

Ризики при авіаперельоті

1. Брак кисню

Під час польоту в салоні літака концентрація кисню зменшується. З цим фактом пов’язано чимало хвилювань вагітних жінок, які відразу малюють в голові страшні картини кисневого голодування дитини в утробі. Результати досліджень, які вивчили вплив відносної гіпоксії на організм здорових вагітних, не знайшли приводів для занепокоєння: відхилень не було ні в газовому складі крові матері, ні в реакціях плоду. Так що в сучасній науці прийнято вважати, що невелике зниження насичення крові киснем не представляє небезпеки для здорових вагітних.

2. Перепади тиску. Передчасні роди

Вагітні жінки вкрай чутливі до перепадів тиску – неминучого явища під час перельоту, особливо відчутного під час зльоту і посадки. Зі стовідсотковою впевненістю неможливо сказати, як жінка це перенесе. Існує думка, що сильний перепад атмосферного тиску здатний викликати передчасні пологи. Однак наукових доказів цього не існує. Зрозуміло, передчасні пологи – явище нерідке, вони можуть відбутися і на землі. Але саме в повітрі не буде дитячої реанімації, бригади лікарів і можливості надати кваліфіковану допомогу.

3. Застій крові, венозна хвороба і тромбоз

Утворення тромбозу – згустку крові у венах ніг – це найсерйозніша небезпека, якій піддаються вагітні жінки сидячи нерухомо під час тривалих перельотів. Ризик розвитку глибокого венозного тромбозу у вагітних в п’ять разів перевищує ризик розвитку його у невагітних жінок приблизно того ж віку. Вагітність сама по собі є чинником ризику венозної тромбоемболії, а тривале сидіння в кріслі економ-класу ситуацію явно не поліпшує. Тому потрібно всього лише дотримуватися нехитрих рекомендацій гінеколога.

4. Можливий вплив радіації

Поки ми живемо десь в районі рівня моря, під товстим шаром атмосфери (вона служить природним бар’єром для випромінювання), то щорічно отримуємо дозу радіації, рівну двом рентгенівським знімкам, що вважається безпечним. Однак на висоті, де ширяють літаки, що не ставлять своєю метою підкорення космосу, захисний шар атмосфери значно нижче, ніж на землі. Пілоти літаків за рік опромінюються практично так само, як на об’єктах з підвищеною радіаційною небезпекою. Тому краще мінімізувати кількість перельотів під час вагітності.

Але вагітним жінкам, які не працюють пілотами, панікувати не варто. Дослідники вважають, що нечасті перельоти не роблять негативного впливу на плід. Наприклад, під час трансатлантичного перельоту (який триває не менше семи годин) людина опромінюється в 2,5 рази менше, ніж при рентгені грудної клітки. Що стосується опромінення, яке завжди страшно отримати, проходячи крізь рамки металошукачів в аеропорту, то тут і зовсім не варто нервувати. Співробітники аеропортів запевняють, що в основі роботи рамок – лише слабке магнітне поле.

Отже, у перший триместр не рекомендується літати, так як починається гормональна перебудова, яка тягне за собою втому і погіршення самопочуття. У той час як у другому триместрі (14 – 28 тиждень) немає протипоказань для перельоту для здорової вагітної жінки. Формування всіх життєво важливих органів плода завершується, а жінка знає всі нюанси свого становища. Терміни пологів ще далеко, тому про передчасні пологи можна не турбуватися.

Вагітні жінки можуть літати на літаках при нормальному перебігу вагітності, гарному самопочутті і з дозволу лікаря, якого варто відвідати напередодні майбутнього польоту. Індивідуальні рекомендації фахівця дозволять зробити переліт для вас і малюка максимально безпечним.

Рекомендації для вдалого перельоту

Якщо ви відчуваєте себе чудово, лікар дав добро на авіапереліт і квитки вже на пошті, починайте готуватися до поїздки. Ось поради, які допоможуть мінімізувати ризики ускладнень, та й просто зроблять переліт більш комфортним.

 • Оформіть туристичну страховку для вагітних.
 • Якщо є можливість, летіть бізнес-класом. Там крісла ширші і відстань між сидіннями побільша.
 • В економ-класі сідайте в першому ряді або біля проходу (ваші ноги будуть вдячні і в туалет ходити зручніше). Місця, звичайно, бронюйте заздалегідь, під час покупки авіаквитка.
 • Одягайте підтримуючі колготки, які сприяють нормальному кровообігу.
 • Одяг для польоту повинен бути зручним, вільного крою і з дихаючих матеріалів.
 • Ремені безпеки пристібайте під животом.
 • Не забудьте ортопедичну подушку для спини і шиї.
 • Під час польоту скиньте спинку сидіння, щоб полегшити долю вашої спини.
 • Регулярно вставайте з місця і ходіть по салону.
 • Не переїдайте.
 • Випивайте десь півлітра рідини в годину (від газованої води, чаю та кави відмовтеся).
 • Перед польотом зніміть взуття. Не варто сидіти нога на ногу – це ускладнює кровообіг в ногах. За 5-10 хвилин щогодини напружуйте м’язи гомілки, через кожні 45-50 хвилин ходіть по салону літака по 10-15 хвилин, надягайте в політ компресійні гольфи з профілактичним ступенем здавлювання.
 • Щоб була можливість освіжитися, візьміть з собою спрей з морською водою для промивання носа і аерозоль з термальною водою.
 • Обов’язково мати при собі обмінну карту, а також записку із зазначенням телефону близької людини (якщо ви летите одна або тільки з дітьми).
 • Подорожуйте з супроводом і дайте попутникові контактні дані свого лікаря.
 • Переведіть на англійську всі документи, надані вашим гінекологом, і візьміть їх з собою. Перед поїздкою знайдіть найближчий до вашого готелю медичний центр і запишіть його контактну інформацію.

Кожна авіакомпанія має свій статут для перельотів вагітних. Заздалегідь потрібно уточнити всі правила, яких дотримується обрана вами компанія, так як квитки продаються не всім вагітним. Тільки при пред’явленні дозволу від гінеколога у вигляді довідки і за умови дозволу перельоту вагітним в конкретній авіакомпанії, Вам можуть продати квиток. Життя матері і дитини дуже велика цінність, відповідальність за яку не хочуть нести більшість перевізників.

Вивчивши всі правила і ризики, знаючи стан свого здоров’я і здоров’я дитини, зваживши всі ЗА і ПРОТИ, прийміть правильне для Вас рішення – летіти літаком або відмовитися на час вагітності від польотів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *