Чому виникає безпліддя? 11 причин

Безпліддя – одна з найгостріших проблем в цілому світу, яка останнім часом набуває поширення. За даними ВООЗ у нашій країні до 17,5% пар мають репродуктивні труднощі, а в середньому в світі число таких пар досягає 12-15%. У цій статті ми спробуємо розібратись і знайти відповіді на два основних питання:

 • В чому причина?
 • Що робити?

Як не дивно, діагноз «безпліддя» можна поставити самостійно при умові: що у подружньої пари, яка живе регулярним статевим життям і не охороняється, бажана вагітність не настає протягом року. Втім, це зовсім не вирок, а лише привід для звернення до лікаря для пошуку причини відсутності вагітності. Особливо важливо якнайшвидше звернутися до лікаря, якщо партнери старше 35 років, тому що в цьому віці є ризик втратити дорогоцінний час.

Нараховуються десятки причин безпліддя, як жіночого, так і чоловічого, а іноді проблеми є у обох партнерів.

Щоб жінка могла завагітніти, пара повинна дотримуватися п’ять основних умов:

 • регулярне статеве життя без контрацепції;
 • наявність овуляції у жінки – регулярна поява фолікула з яйцеклітиною;
 • наявність прохідних маткових труб;
 • відсутність патології порожнини матки;
 • нормальна продукція сперматозоїдів у партнера.

До причин жіночого безпліддя відносяться порушення овуляції, розлади з боку маткових труб і матки. У чоловіків це пов’язано з порушенням сперматогенезу (вироблення сперматозоїдів). В цілому можна виділити близько 11 основних причин, що ускладнюють природне зачаття. На щастя вони досить успішно лікуються.

1. Шкідливі звички

Куріння і алкоголь пригнічують розвиток репродуктивних процесів в організмі. Вони змінюють гормональний фон, призводять до порушень сперматогенезу. Тому в лікуванні безпліддя вкрай важливим є відмова від шкідливих звичок або зведення до мінімуму їх впливу на організм.

Що робити? Відмовитись від шкідливих звичок.

2. Гормональні (ендокринні) порушення

Одна з найчастіших проблем зі здоров’ям майбутніх мам – порушений гормональний фон. Від гормонів в зачатті залежить дуже багато чого, і гормональний збій може призвести не тільки до порушеного менструального циклу, а й до інших неприємних наслідків.

Причин виникнення гормональних збоїв буває безліч – від стресу, зайвої ваги або поганого харчування до проблем з яєчниками, довгого прийому протизаплідних таблеток і генетичної схильності. Але в будь-якому випадку, якщо ви більше року намагаєтеся безуспішно зачати дитину, аналізи на гормони вас попросять здати в першу чергу. На щастя, велика частина гормональних проблем досить успішно лікується під наглядом лікаря.

Як правило, будь-яке порушення складного гормонального балансу може призводити до проблем з овуляцією. Причини різноманітні: від сильного стресу до захворювань яєчників (тут лідирує синдром полікістозних яєчників – СПКЯ), щитовидної залози, надниркових залоз і т.д.

Що робити? Провести повне обстеження, здати аналізи і призначити корекцію гормонального фону.

3. Непрохідність фаллопієвих труб

Стан, коли прохід з яєчників в матку заблокований і яйцеклітина не може пройти через нього, відомо як непрохідність фаллопієвих труб. При різних формах може бути непрохідність однієї або відразу обох маткових труб. На практиці приблизно чверть всіх випадків безпліддя пояснюються непрохідністю.

Блокада може виникнути з різних причин: через інфекцію, хронічні запалення або перенесені раніше операції.

Непрохідність сьогодні досить частий діагноз, але все поправимо – сьогодні її навчилися успішно лікувати.

Непрохідність або ж відсутність маткових (фаллопієвих) труб – одна з найбільш частих причин безпліддя у жінок. Як правило, це наслідок запалення, в результаті чого тонкий (внутрішній діаметр – всього 0,1 мм) канал «злипається», перешкоджаючи зустрічі яйцеклітини і сперматозоїда. Іноді відсутність труби може бути обумовлено хірургічним втручанням через гострого гнійного запалення, позаматкової вагітності, стерилізації.

Що робити? При непрохідності маткових труб лікар може призначити лікування протизапальними препаратами, фізіотерапію, в деяких випадках потрібне хірургічне втручання.

4. Запальні захворювання малого таза

Гострі і хронічні запальні процеси в малому тазу ведуть до виникнення спайок. Якщо вони блокують яєчник (наприклад, оточуючи його), то це унеможливлює проходження яйцеклітини і запліднення.

Що робити? Лікування спайок в яєчниках як правило проводиться за допомогою лапароскопічної операції з використанням електроножа або лазерного променя.

5. Ендометріоз

Ендометріоз – ще одне поширене у жінок репродуктивного віку захворювання. При даній хворобі клітини ендометрія розростаються, а оскільки вони чутливі до гормонів, в них відбуваються всі ті ж, що і в нормальному ендометрії, зміни, які проявляються щомісячними кровотечами. Ці кровотечі призводять до запалення і болів. Для лікування лікар призначає зазвичай гормональну терапію або оперативне видалення вузлів ендометрія.

До слова, дане захворювання зовсім не обов’язково призводить до безпліддя – таке можна спостерігати лише в половині всіх випадків ендометріозу. Але навіть якщо виникли якісь проблеми із зачаттям, ендометріоз вкрай добре піддається лікуванню.

Причини виникнення ендометріозу складні і багато в чому не вивчені. Це захворювання часто буває у молодих жінок і є наслідком подальшого розростання клітин слизової оболонки матки (ендометрія) на інших органах , як репродуктивних (генітальний ендометріоз), так і інших, як правило, розташованих в черевній порожнині, (екстрагенітальний ендометріоз). Через те, що ендометріальні клітини дотримуються щомісячної «програми» жіночого менструального циклу, з’являються внутрішні кровотечі, які можуть призвести не тільки до болей і поганого самопочуття, але і до запалень і до спайкового процесу. Крім того, захворювання провокує зниження запасу яйцеклітин – оваріального резерву.

Що робити? При ендометріозі необхідний комплексний підхід до лікування, що включає як гормональну терапію, так (у деяких ситуаціях) і хірургічне втручання.

6. Патологія матки

Нерідко до відсутності вагітності приводять і патології в розвитку матки (наприклад, повна внутрішньоматкова перегородка). Міома матки теж часто перешкоджає настанню вагітності. Також перешкоджає імплантації плодового яйця наявність таких патологій, як поліпи, зрощення (синехії), субмукозні вузли.

Що робити? В такому випадку необхідно за допомогою невеликого хірургічного втручання – гістероскопії або гістерорезектоскопії – видалити патологію порожнини матки, а потім планувати вагітність. При великих розмірах міоми (більше 4 см) рекомендується оперативне лікування.

7. Порушення сперматогенезу

Майже в половині випадків безпліддя викликане чоловічими проблемами. Оцінити якість сперматогенезу дуже просто – достатньо здати спермограмму. Ключовими факторами, що провокують безпліддя у чоловіків, є:

 • неповноцінність сперматозоїдів (порушення їх рухливості і життєздатності);
 • різке зниження їх кількості;
 • перешкоди на шляху просування сперматозоїдів.
Що робити? Залежно від причин чоловічого безпліддя лікар уролог-андролог підбере лікування: протизапальну або гормональну терапію. Іноді потрібне хірургічне втручання.

8. Синдром полікістозних яєчників

СПКЯ, або синдром Штейна-Левенталя – це стан, при якому страждають функції яєчників, кори надниркових залоз, підшлункової залози, гіпоталамуса і гіпофіза. На жаль, як наслідок синдрому виникає відсутність овуляції, тому з СПКЯ завагітніти самостійно буде практично неможливо.

Причиною синдрому може бути цілий ряд факторів:

 • інфекційні захворювання;
 • гормональний дисбаланс;
 • спадковість;
 • і навіть стрес.

За різними підрахунками полікістоз яєчників спостерігається приблизно у 6-9% жінок репродуктивного віку.

Що робити? Якщо жінка планує швидку вагітність, лікарі призначають терапію, яка підвищить шанси на зачаття і можливість виносити дитину. При СПКЯ часто спостерігається підвищене вироблення чоловічих гормонів, що не дає жінці нормально зачати. Для придушення цього симптому призначають спеціальну гормональну терапію.

В цілому шанси на те, що жінці вдасться зачати і виносити здорову дитину, великі навіть при полікістозі. Але всерйоз за лікування синдрому варто не затягувати і взятися вже одразу після пологів.

9. Вага

Занадто високий або, навпаки, низький індекс маси тіла (ІМТ), викликаний помилками в харчовій поведінці, часто призводить до гормональних порушень. Тому безпліддя може бути прямо пов’язане з цим фактором.

Що робити? Постаратися нормалізувати вагу. У цьому може знадобитися допомога не тільки дієтолога, а й психолога.

10. Вік

Зі збільшенням віку жінки зростає частота хромосомних аномалій в яйцеклітинах. Це істотно ускладнює досягнення нормального розвитку вагітності. Перші зміни ми спостерігаємо вже з 35 років, після 40 років якість яйцеклітин змінюється як з точки зору якості генетичного матеріалу, так і з точки зору енергетичних запасів в ооцитах.

Інша проблема віку – зниження оваріального резерву. Кількість яйцеклітин (оваріальний резерв) у жінок зменшується з віком – приблизно з 2 млн фолікулів у новонародженої дівчинки до 400 тисяч на піку фертильності (від закінчення статевого дозрівання до 35 років). Після цього темп виснаження зростає. До 40 років кількість фолікулів знижується до критичної в сенсі можливості зачаття величини – всього 25 тисяч.

З кожним наступним роком резерв падає ще більше, аж до настання менопаузи. Тобто можливість природного зачаття прямо пов’язана з кількістю прожитих років – це біологічна продуктивність.

Що робити? Виходів два: вагітніти і народжувати якомога раніше, принаймні до 35 років, або вдатися до дорогого методу вітрифікації (заморожування) яйцеклітин.

11. Безпліддя неясного генезу (невідомі причини)

На жаль, як би розвинутою не була медицина, іноді лікарі просто змушені розвести руками і визнати, що для безпліддя немає ніяких видимих причин. У фаховій літературі це так і називається – нез’ясоване безпліддя або безпліддя неясного генезу. Орієнтовно в 15 – 20 % випадків безпліддя з’ясувати причину не вдається.

Реальних причин у безпліддя неясного генезу може бути безліч, але встановити їх у медичній лабораторії або іншими наявними методами не завжди можливо. Але навіть в цьому випадку не все втрачено: при такому безплідді лікарі рекомендують звернутися по допомогу допоміжних репродуктивних технологій.

Що робити? Зазвичай, в таких випадках вдаються до допоміжних репродуктивних технологій. Але іноді проблема вирішується після роботи з психологом чи усиновлення дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *