Геморой при вагітності: причини, наслідки та профілактика

Геморой – найпоширеніше захворювання прямої кишки. Проктологи підрахували, що з усіх звернень до лікарів з приводу кишечника – 40% пов’язаних саме з цією делікатною проблемою. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 80% дорослих жителів мегаполісів страждають гемороєм. Особливо велика ймовірність “заробити” цю хворобу вагітним жінкам.

Ця делікатна проблема може справляти масу незручностей і дискомфорт вагітній жінці, впливати на її здоров’я і на самопочуття дитини, мати в подальшому серйозні наслідки.

Які причини виникнення цієї неприємної хвороби?

Геморой (в дослівному перекладі з латинської – кровотеча) – захворювання, що виникає в результаті переповнення кров’ю венозних сплетінь (кавернозних тіл), розташованих в області заднього проходу. Саме ці розширені, змінені вени і називають гемороїдальними вузлами.

Переповненню гемороїдальних вен, застою в них крові, сприяє малорухливий спосіб життя. При тривалому сидінні, людина теплом свого тіла нагріває під собою стілець, формуючи “грілку”. У цих “тепличних” умовах гемороїдальні шишки починають “зріти” з підвищеною швидкістю. Додамо до цього неправильне, нераціональне і нерегулярне фастфудовое харчування середньостатистичного міського жителя, що приводить до прихованих і явних проблем з підшлунковою і щитовидною залозами. А також зайві кілограми, що в поєднанні з тим же малорухливим способом життя, породжують хронічні запори.

Певне значення має і спадкова вроджена недостатність будови вен. Сприяють застою крові в венах малого тазу також:

 • прийом деяких лікарських засобів;
 • оральні контрацептиви;
 • надмірне захоплення проносними;
 • зловживання алкогольними напоями;
 • деякі види спорту: кінні, велоспорт, авто- і мотоспорт, веслування;
 • підняття важких предметів.

Втім, останнє в більшій мірі відноситься не до спортсменів, а до жінок з їх вічними господарсько-продуктовими сумками.

За даними досліджень 70% вагітних жінок страждають таким неприємним явищем як геморой. І якщо багато хто впевнений, що він з’являється тільки під час родового процесу, то це не зовсім так. Як показує практика, геморой з’являється і під час кесаревого розтину, а пологи – це всього лише фактор, при якому загострюється прихована хвороба.

Причини розвитку геморою під час вагітності

До причин розвитку геморою належать:

 • мінливий гормональний фон під час вагітності, який сприяє розслабленню мускулатури;
 • зростаюча матка, яка тисне на органи, що її оточують;
 • запори під час вагітності;
 • зайва вага;
 • недостатня фізична активність;
 • відсутність збалансованого харчування.

Чи варто лікувати геморой вагітним?

Всі фахівці в цьому питанні однозначно схиляються до того, що лікувати геморой у вагітних необхідно, так як в іншому випадку наслідки можуть бути найрізноманітніші:

 • постійні больові відчуття;
 • страх перед дефекацією;
 • неможливість нормального випорожнення;
 • поступове погіршення самопочуття;
 • утворення великих гемороїдальних вузлів, через постійне запалення яких може початися відмирання тканин;
 • проникнення різних інфекцій, які можуть відбитися на здоров’ї малюка;
 • при запущеному геморої, може спостерігатися анемія, викликана постійною кровотечею, що відіб’ється на дитині у вигляді гіпоксії і недокрів’я;
 • різке погіршення стану жінки відразу після пологів.

Саме тому лікування геморою необхідно починати при появі найперших його симптомів.

Для того, щоб вагітній жінці якомога більше мінімізувати ймовірність появи геморою, необхідно дотримуватися основних профілактичних правил:

 • дотримуватися збалансованого харчування;
 • вести здоровий і активний спосіб життя;
 • не нехтувати помірними фізичними навантаженнями;
 • дотримуватися всіх правил гігієни.

З огляду на той факт, що при вагітності геморой може розвиватися дуже стрімко, то починати його лікування необхідно так само миттєво. Після обстеження лікар призначить відповідні медичні препарати, які в сучасній медичній індустрії зарекомендували себе як досить безпечні препарати, що не приносять шкоди здоров’ю ні мами, ні її плоду, навіть при застосуванні їх в першому триместрі вагітності.

При більш легких початкових стадіях розвитку геморою, лікарі часто використовують консервативні методи лікування у вигляді мазей, гелів, свічок, які прийнято вважати ще більш безпечними для вагітної жінки і дитини, що знаходиться в її утробі.

Види геморою

Залежно від причини виникнення проктологи виділяють геморой первинний і вторинний. Первинний геморой розвивається на тлі всіх перерахованих вище життєвих факторів. А, отже, геморой, який виник у жінки вперше під час вагітності, або після пологів, теж відноситься до первинної групи.

Що стосується вторинного геморою, то він зараз цікавить нас мало – це наслідки цирозу печінки, деяких важких серцево-судинних захворювань, різних пухлинних процесів, що порушують кровотік у венах малого тазу.

Якщо геморой своєю появою зобов’язаний вагітності, то частіше його формування припадає на її другу половину, а роди можуть його посилити. За статистикою, жінки, що народжували хоча б один раз страждають цим захворюванням в 5 разів частіше, від тих, що не народжували. Це пояснюється тим, що матка під час росту, тисне на тазове дно і на гемороїдальні венозні сплетіння, в поєднанні з такими частими під час вагітності запорами.

Кількість вагітностей і, відповідно, пологів, а також вік вагітної жінки впливають на ступінь ризику розвитку геморою. У двадцятирічних жінок, які очікують першу дитину, це дуже неприємне захворювання зустрічається в 3 рази рідше, ніж у тої ж категорії жінок в тридцять років.

Чому потрібно йти до лікаря при геморої?

Як показує статистика, геморой виникає у вагітних жінок досить часто, але, по-перше, це самостійне захворювання, а по-друге, його розвиток ні в якій мірі не є неминучим “злом” при вагітності. Як і вагітність не є обов’язковою причиною розвитку геморою. Тому, якщо у вас з’явилися сумніви щодо здоров’я в цій делікатній області, треба йти до лікаря і починати лікування. Адже геморой, крім більш-менш вираженого на перших порах дискомфорту, може порушити нормальний перебіг вагітності на пізніх термінах, а також вплинути на хід пологів і післяпологового періоду.

Багато хто не поспішає відвідувати лікаря, помилково вважаючи (особливо на ранніх стадіях розвитку хвороби), що геморой нешкідливий. Але це зовсім не так! Запущений або не лікований геморой може викликати анемію (зниження кількості гемоглобіну), захворювання опорно-рухового апарату (наприклад, артрити), сечостатевої системи, шкіри (різні висипи, в тому числі і вугровий, і т.д.).

Прояви геморою нагадують деякі інші захворювання прямої кишки, а іноді – навіть онкологічні захворювання.

За “глибиною залягання” розрізняють внутрішні і зовнішні гемороїдальні вузли. Внутрішні утворюються всередині прямої кишки, тому їх не видно при простому огляді. У хворої такі вузли викликають відчуття жару, свербіж, біль віддає в спину і поперек. Кровотечі з внутрішніх гемороїдальних вузлів нерідко більш масивні, ніж з зовнішніх. Внутрішній геморой частіше ускладнюється анемією. Зовнішній геморой розташований безпосередньо всередині ануса, частіше випадає, більшою мірою ускладнює спорожнення кишечника через значний біль.

За швидкістю наростання симптомів хвороби, виділяють геморой хронічний і гострий.

Комплекс вправ для вагітних при геморої

Існує комплекс вправ, який допоможе вагітній жінці запобігти захворюванню і полегшити свій стан при його наявності:

 1. Початкове положення (п.п.) – стоячи, руки витягнути перед собою, ноги на ширині плеч. Виконати поворот корпусу вправо, не відриваючи стоп від підлоги, і відвести праву руку якомога більше назад – вдих. Повернутися в початкове положення – видих, виконати поворот вліво. Повторити 5 разів на кожну сторону.
 2. П. п – стоячи, руки підняті перед собою, пальці зчеплені в замок. Виконати повороти корпусом вправо і вліво, відводячи руки якомога більше назад. Повторити вправу по 5 разів на кожну сторону.
 3. П. п – сидячи на підлозі, упираючись руками ззаду. Зігнути ноги в колінах, при цьому, підтягуючи ноги, п’яти не можна відривати від підлоги. Повільно витягнути ноги. Повторити 5 разів.
 4. П.п. – сидячи, максимально розвести ноги в сторони, при цьому ноги повинні бути щільно притиснуті до підлоги, коліна по можливості не згинати. Нахилитися вперед і якнайдалі торкнутися руками правої і лівої ступні по черзі, потім випрямитися. Повторити нахили 5-7 разів (рекомендовано тільки для першого і другого триместру).
 5. П.п – сидячи так само, як в попередній вправі, але нахили виконувати в сторони; протилежна рука при цьому на поясі. Повторити по 5 разів на кожну сторону (рекомендовано тільки для першого і другого триместру).
 6. П.п. – лежачи на спині, руки вздовж тіла. Підтягнути зігнуті в колінах ноги до живота і повернутися в початкове положення (рекомендовано тільки для першого і другого триместру). Повторити 7-10 разів.
 7. П.п – лежачи на правому боці, права рука зігнута в лікті і лежить під головою. Зігнути ліву ногу в коліні і притиснути її до живота, можна допомогти собі лівою рукою. Повторити 7-10 разів. Потім повторити вправу, лежачи на лівому боці (рекомендовано тільки для першого і другого триместру).
 8. П.п. – сидячи на стільці. Праву руку витягнути в сторону, ліву ногу, зігнуту в коліні, підняти вперед і вліво, намагаючись привести її до бічної поверхні живота, допомагаючи собі лівою рукою – видих. Повернутися в початкове положення – вдих. Повторити для обох ніг 5 разів. Рекомендовано для третього триместру.

Вплив вагітності та пологів на геморой

Як правило, якщо геморой виникає у жінки вже на тлі вагітності, то досить тривалий час захворювання ніяк себе не проявляє і жінку ніщо не турбує. Гемороїдальні вузли стають несподіваною і неприємною знахідкою під час звичайного профілактичного обстеження у хірурга або гінеколога.

Навіть якщо на протязі всієї вагітності геморой “поводився пристойно”, не справляючи жінці жодних проблем, то пологи здатні спровокувати різке загострення цієї хвороби. І чим довший родовий процес, тим вищий ризик загострення, тим вираженішим він може бути.

За статистикою, загострення геморою під час вагітності спостерігається приблизно у 50% жінок, які страждають цим захворюванням. Причина полягає в тому, що при проходженні голівки дитини через малий таз відбувається здавлення материнських органів і тканин, розташованих в цій області, і в першу чергу – венозних сплетінь. Венозний відтік порушується, посилюється застій крові в венах малого тазу. Наявні вузли збільшуються, набувають більш щільної консистенції. Під час перейм, і особливо потуг, вузли можуть випинатися, червоніти або навіть синіти. У період між переймами, коли знижується внутрішньочеревний тиск, зменшується і тиск на венозні сплетіння; вузли набувають більш спокійного виду. Таким чином, сам механізм пологів може призвести до ускладнення давнього геморою, спровокувати випадання внутрішніх вузлів і навіть їх розрив.

Діагностика геморою

Виявити геморой лікарю, як правило, не складно. Специфічні скарги дозволяють швидко поставити діагноз. Обов’язковою є пальцеве дослідження. Іноді для уточнення діагнозу можливе проведення ректороманоскопії – дослідження, при якому в пряму кишку вводять спеціальний оптичний апарат. Він дозволяє побачити, що відбувається в прямій кишці.

Своєчасне виявлення вагітних, які страждають гемороєм, вчасно призначене їм лікування дає можливість у багатьох випадках попередити подальший розвиток цього захворювання, ускладнення під час пологів і післяпологовому періоді.

Профілактика і лікування геморою при вагітності і після пологів

В першу чергу хворій необхідно позбутися від запорів і налагодити роботу кишечника без тривалого напруження. У цьому може допомогти дієта, багата фруктами і овочами. При геморої категорично заборонені будь-які алкогольні напої, солоні, гострі, пряні, мариновані, перчені страви – ці продукти підсилюють кровонаповнення вен тазового дна і в першу чергу гемороїдальних венозних сплетінь.

Не варто вживати жирну їжу: вона уповільнює проходження їжі по кишечнику, створюючи тим самим передумови для розвитку запору. Намагайтеся виключити зі свого раціону жирне м’ясо, висококалорійні молочні продукти та здобні булочки. Краще обмежити вживання цибулі, гірчиці, чорного хліба, бобових, недозрілих фруктів і ягід.

Рекомендуються брокколі, кукурудза, морква, стиглі яблука, буряк, цвітна капуста, картопля, родзинки, чорнослив, курага і мед. Каша, особливо перлова або вівсяна, також попереджає розвиток запору.

Сприяють поліпшенню функцій товстого кишечника, підвищенню тонусу м’язів анальної області та черевної стінки, зменшенню застійних явищ у венах малого тазу лікувальна фізкультура, ранкова, знайома нам з дитинства гігієнічна гімнастика. Рекомендують також 2-3 рази на день по 15 хвилин лежати на спині з піднесеним положенням тазу, наприклад, на невеликій подушці.

Дуже важливо уникати переохолодження (особливо нижньої частини тіла), не сидіти на холодній поверхні, відмовитися від тривалих (більше години) піших прогулянок і тривалої роботи в положенні стоячи і сидячи.

Хороший профілактичний ефект мають обов’язкові гігієнічні процедури після кожного спорожнення кишечника. Підмиватися необхідно прохолодною, навіть холодною водою, можна влаштовувати собі нетривалі (15-30-60 секунд) висхідні холодні зрошення анальної області (просто переверніть душ і направте його струменя вгору, як фонтанчик).

Фітотерапія проти геморою у вагітних

Для вживання в середину:

Неповну столову ложку подрібненої висушеної трави медунки лікарської заварити склянкою окропу і настояти півгодини. Процідити і приймати по 1 столовій ложці 3 раз в день перед їжею.

Для місцевого застосування:

Зменшити розмір гемороїдальних вузлів, а також позбутися від неприємних відчуттів допоможуть холодні примочки. Треба прикласти до області заднього проходу на 1-2 хвилини змочену прохолодною водою і злегка віджату марлеву серветку (складений в кілька разів широкий бинт і т.п.). Процедуру по можливості повторювати 3-4 рази в день.

Для підмивання на ніч і після відвідування туалету підійдуть настої з квіток ромашки аптечної, квіток календули лікарської, квіткових пагонів звіробою звичайного, квіток конюшини лугової, квіток калини звичайної, заварювати окремо. Ці настої можна використовувати як на різних стадіях розвитку хвороби, так і для профілактики геморою.

Для сидячих ванночок:

Змішати порівну квітки ромашки аптечної, траву кропиви дводомної, листя подорожника великого. Для приготування ванни необхідно 20 г трав’яного збору залити 2 л окропу, настояти в теплі (в термосі) протягом 2 годин, процідити, розбавити теплою водою до загального об’єму 4-5 літрів. Вода в готовій ванночці повинна бути гарячою, але не ошпарювати. Тривалість кожної процедури 5-7 хвилин, ванночки приймають щодня протягом 10-12 днів. Гарячі ванночки, особливо сидячі, протипоказані при підвищенні тонусу матки і інших “насторожуючих” акушерських станах.

Увага! Трави не можна застосовувати, якщо є алергічна реакція на них або якщо ви взагалі страждаєте на поліноз (алергію на пилок рослин). Існує ряд інших захворювань, при яких певні рослини протипоказані. Тому, якщо хочете використовувати лікарські трави, попередньо проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Необхідно відзначити, що використання лікарських трав не замінює лікування традиційними методами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *