44 міфи про вагітність

Незважаючи на велику кількість інформації про дітей, вагітність і пологи, все ще існує безліч ірраціональних уявлень, міфів, страхів, які впливають на рішення і поведінку майбутніх мам.

Мабуть, жодна людина на світі не отримує так багато порад, як вагітна жінка. Варто тільки розповісти про своє положення, як вас буквально засипають порадами що «правильно», а що «неприпустимо», що можна, а що ні, що пити, чому вас мучить печія і як часто повинна ворушитися дитина в животі. Так багато інформації, що можна абсолютно заплутатися. У цій статті ми спробуємо відокремити «зерно від полови» і розібратися, яким порадам дійсно варто слідувати, а які краще пропускати повз вуха.

Під час вагітності розумові здібності у жінки знижуються

Під час вагітності, через гормональну перебудову, жінка часто стає емоційно неврівноваженою. Їй складніше зосередитися, трохи погіршується пам’ять. Зате саме в цей період багато жінок відкривають в собі таланти, про які раніше не здогадувалися. Починають малювати дивовижні картини, співати чи танцювати.

Пологи супроводжуються таким сильним болем, що його неможливо терпіти

У кожної жінки пологи проходять по-різному. Найчастіше словом «біль» ми називаємо страх під час невідомого стану.

Пологи – процес досить незвичайний. І якщо жінка в цей момент усвідомлює те, що діється, знає по етапах, що відбувається з нею (в цьому можуть допомогти курси для вагітних), то родові відчуття не сприймаються як нестерпна біль.

Під час пологів виділяються знеболюючі речовини – ендорфіни, щоб у жінки не було больового шоку. Тому біль при пологах завжди саме такий, який жінка може витримати.

Також існують різні прийоми знеболювання: правильне дихання, пози, методики розслаблення, точковий масаж, медикаментозне знеболення та багато іншого, що дозволяє жінці в процесі пологів контролювати біль. Можна народжувати і без всього цього, але ось наскільки боляче це вийде, багато в чому залежить від поведінки жінки і професіоналізму лікарів.

Батькові краще не бути присутнім на пологах. Може втратити інтерес до дружини

«Жахи пологів» сильно перебільшені, тому подібну реакцію вони можуть викликати тільки у глибоких невротиків. Головне, щоб подружжя само вирішило: хочуть вони разом народжувати чи ні і навіщо. Якщо батька штовхає в родовий зал почуття обов’язку, змішане з жахом, тоді і справді йому краще не бути присутнім на пологах. До речі, за враженнями татусів, присутніх при пологах, нічого такого моторошно-кривавого вони не бачили. Здебільшого жінка була прикрита простирадлом, а в найвідповідальніший момент лікарі просто просили підійти ближче.

Коли годуєш грудьми, вагітність не настає

На це розраховувати не можна! Терміни настання перших після пологів місячних сильно коливаються. У когось їх дійсно немає весь період годування, а у когось – годуй не годуй – вони з’являються на третьому-п’ятому місяці. До того ж за два тижні до їх настання завагітніти вже можна, а жінка про це ще не підозрює.

Вагітність – це хвороба. Вагітна жінка слабка і безпорадна

Навпаки, так закладено природою, що у вагітних з’являється багато життєвої енергії, йде мобілізація внутрішніх ресурсів.

Розподіл сил майбутньої матусі залежить від терміну вагітності. Так, в першому триместрі відбувається гормональна перебудова і перевірка дитини на життєздатність. В основному, якщо є якісь аномалії розвитку, в цей час відбувається викидень. Організм жінки сам вирішує, залишити дитину чи ні. У другому триместрі йде формування глибинного симбіозу матері і малюка. У нормі це спокійний і радісний час, накопичення енергії. Третій триместр більш тривожний – з’являються страхи, пов’язані з пологами. У цей період корисно разом з чоловіком подумати про майбутнє – про поділ обов’язків і про те, як знаходити час для відпочинку.

Проводити вагітність на дивані, відчуваючи себе тендітною кришталевою вазою, – погана ідея. Але і жити в звичному режимі всі 9 місяців, навантажуючи себе як зазвичай, аж ніяк не кращий варіант. У вагітних по-іншому протікають обмінні процеси в організмі, вони швидше втомлюються, їм потрібно більше часу для відпочинку і сну, і це нормально.

До кінця вагітності загальна кількість крові в організмі жінки збільшується приблизно на 45%. Зростає навантаження на нирки, легені та шлунково-кишковий тракт, тому перегляд харчування та зміна звичного способу життя обов’язкові.

Отже. відмовтеся від перегляду фільму на користь прогулянки на свіжому повітрі і делегуйте частину домашніх турбот близьким: це піде на користь і вам, і вашій дитині.

Вагітним шкідливо багато рухатися

Хоча, іноді, навіть в жіночій консультації вагітній радять на цей час відмовитися від спорту. Та найчастіше лікарі таким чином просто перестраховуються.

Як відомо,фізичні вправи знімають емоційне напруження, допомагають організму підготуватися до великого фізичного навантаження – пологів. Коли жінка, навіть з загрозою викидня, багато рухається, матка (як і будь-який м’яз) тренується. Часто загроза викидня виникає тому, що жінка сильно напружена. Розслабитися майбутній мамі допомагають танцювальні рухи, плавання, дихальні вправи.

Після 35 років складно народжувати, особливо першу дитину

Здоровий глузд у цьому є, тому що жінка народжується з певним запасом яйцеклітин, який закладається ще внутрішньоутробно, на восьмому тижні вагітності її мами. Відповідно, скільки років жінці – стільки ж і її яйцеклітинам. Вік, етап функціонування організму, вплив різних чинників, не завжди сприятливих, впливає на оваріальний резерв. У деяких жінок буває передчасне виснаження яєчників – до 35 років. Природне виснаження резерву починається з 35 років, спочатку непомітно, а до 45 років настає період менопаузи.

Радянські акушери навіть придумали принизливий термін – “старородяча”. Цікаво, що так називали жінку, яка вперше народжувала у 24-річному віці чи пізніше. Говорити так про вагітну жінку не тільки образливо, але і безглуздо – старість настає тоді, коли жінка вже не може народити.

Звичайно, частка істини в тому, що потрібно народжувати в 20-25, є: і організм здоровіший, і простіше виховати малюка. До того ж в 33-34 роки у жінок настає гормональна перебудова, і завагітніти стає складніше. Але все-таки багато залежить від самої майбутньої матусі, від її способу життя, настрою, сімейних відносин. На даний час в розвинутих країнах дітородний вік все більше зсувається за 30 – і нічого, всі здорові і щасливі.

Коли ми говоримо про здорове зачаття, то маємо на увазі народження здорових дітей. Здорова дитина – це здорові клітини, з яких вона росте. Природою так закладено, що з 18 до 35 років – оптимальний вік народження дитини, це рекомендує природа, а не лікарі.

Чому після 35 років можуть бути складності? Овуляція яйцеклітин відбувається не кожен місяць, яйцеклітина погано ділиться, з віком погіршується їх якість. Частота синдрому Дауна у дітей збільшується з віком матері. Про це потрібно замислюватися – як би ми не розвивалися, з природою не посперечаєшся.

У жіночій репродуктивній системі є не тільки яйцеклітини, є і весь інший організм, в якому відбувається, зокрема, процес апоптозу, утилізації старих клітин. Ми весь час обновляємося, а з віком це відбувається все повільніше і складніше, і це теж впливає на процес вагітності.

Наука не стоїть на місці, є безліч антивікових технологій і винаходів. Тому явище народжувати після 35 років стає все більш поширеним і популярним.

Пологи у дочки підуть за тим же сценарієм, що і пологи її матері

Вірно, найчастіше схема пологів повторюється. Тому акушери завжди детально розпитують жінку про те, як вона сама з’явилася на світ. І тому дуже складно народжувати жінкам -“кесарятам”. Але все можна виправити, і у негативний сценарій за допомогою досягнень медицини можна внести поправки.

Другі і подальші пологи проходять легше, ніж перші

В основному це так. Особливо якщо проміжок між пологами складає 3 – 5 років (організм мами вже встиг відновитися, але ще не забув, як це робиться). Якщо між пологами пройшло більше 10 років, лікарі розглядають жінку як «першородячу».

Корисно відразу, ще в пологовому залі, прикласти немовля до грудей

Це потрібно і матері, і дитині. Обидва швидше заспокоюються і відновлюються після нелегкого процесу народження. У мами краще налагоджується лактація.

Після пологів завжди виникає депресія

Післяпологова депресія – не міф і не страшилка для майбутніх мам. Згідно з дослідженням, 14-23% вагітних жінок стикаються з депресією ще під час вагітності, а до 25% – після пологів.

Перебудова психічного, фізіологічного апарату жінки, зміна ритму життя і сімейного укладу наступають обов’язково. І це стрес. Тому в перші місяці після пологів членам сім’ї потрібно дбайливіше ставитися до матусі. Але справжня післяродова депресія зустрічається, на щастя, не часто.

Виникає вона, коли у жінки є додаткові причини для переживань: наприклад, вона не хоче випадати з соціального життя, боїться залежності від чоловіка або інших членів сім’ї, коли не дозріла для материнства. Якщо ж мама отримує задоволення від немовляти, від годування і спостереження за ним, про яку депресію може йти мова?

Під час вагітності не можна в’язати – дитина заплутається в пуповині

Під час вагітності можна шити, вишивати і в’язати. Це не такий вже давній міф – радянського періоду. «Нитки – це пуповина, будеш в’язати – дитина обмотається пуповиною». Рукоділля вважали міщанством, ось і боролися з ним, як могли.

Рукоділля під час вагітності не шкідливе, а, навпаки, корисне, особливо жінкам з «проблемними вагітностями». Коріння цього міфу також може лежати не в самому рукоділлі, а в наслідках. Коли жінка захоплена рукоділлям, вона менше рухається, що заважає надходженню кисню до дитини. При занятті рукоділлям потрібно міняти положення тіла, робити легку розминку кожні 15-20 хвилин.

Заняття рукоділлям при підготовці до материнства має давнє коріння. В традиції багатьох народів період вагітності супроводжувався колективною творчістю. Таке заняття сприяє зниженню тривоги і позитивному настрою на спілкування з дитиною.

Лікарі ж вважають, що заплутування відбувається, якщо дитина дуже активна, а пуповина довга. Психологи відзначають, що найчастіше обмотування відбувається у немовлят, які були не дуже бажаними, або їх мами під час вагітності перебували в сильному стресі. А саме заняття в’язанням чи шиттям, ніяк не шкодить ні матері ні малюку, а навпаки – корисне.

Печія замучила? Це все тому, що у дитинки волося росте!

Міф, хоча деякі вчені вважають ці явища взаємопов’язані.

Печія – поширений симптом вагітності, викликаний кислотним рефлюксом. З наукової точки зору вона не має нічого спільного з волосям майбутньої дитини. Малюк стрімко зростає і здавлює внутрішні органи мами. В результаті кислота зі шлунку виявляється в нижньому відділі стравоходу, дратуючи його слизову.

Що цікаво, в одному британському дослідженні 2006 року все ж був виявлений зв’язок між скаргами на печію в період вагітності і кількістю волосся дитини після народження. Але варто зауважити, що чимало жінок, які мучилися від печії, народжують лисих малюків. Тому подібний зв’язок виглядає досить-таки спірно.

Виявили тонус матки? Лягай на збереження!

В Англії, Америці і країнах Західної Європи діагнозів «тонус матки» і «гіпертонус матки» не існує.

Якщо в 1-му триместрі ставиться діагноз «тонус матки», потрібно поцікавитись у лікаря про стан шийки матки. Підставами для хвилювання може бути скорочення шийки матки (менше 3 см) і часткове відкриття зіву. Якщо ж все щільно закрите і має нормальну довжину, варто просто більше відпочивати і переглянути свій ритм життя.

Рідкісні скорочення матки (перейми Брекстон-Хікса) у 2-му і 3-му триместрах є нормою. Вони не тільки готують мускулатуру матки до розродження, а й сприяють кращому кровопостачанню плаценти. Тривогу може викликати наявність скорочень частіше 4-5 разів на годину. Нормальний стан шийки матки і частота скорочень до 8 разів на день не потребують лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *