Така неприємна проблема, як молочниця при вагітності, досить звичне явище. Молочниця викликає дискомфорт і завдає безліч неприємних вічуттів, але лікувати її звичними і перевіреними способами, носячи під серцем дитину, вже неможливо. Залишати молочницю без уваги теж не можна – це як мінімум незручності для жінки, а в гіршому випадку – загроза для малюка. Тому, майбутні мами, стикаючись з молочницею, змушені шукати компроміс, підбирати засоби, які будуть одночасно і безпечними, і ефективними.
Як виглядає молочниця? Чим лікувати кандидоз, якщо ви вагітні? Чи існує профілактика кандидозу при вагітності? Про це – далі у статті.
Лікарі гінекологи розуміють під словом “молочниця” конкретне захворювання жіночого організму. Даний вид захворювання досить часто проявляється себе при вагітності, як правило, на ранніх її стадіях. Молочниця у вагітних спостерігається більш ніж в 82 % випадків, згідно з міжнародною статистикою. Але, тим не менш, вона ніяк не загрожує до і післяпологовому стану матері. Однак, якщо своєчасно не зайнятись питанням її профілактики – можна отримати ряд ускладнень.
Симптоми молочниці у вагітних
Симптоми молочниці у вагітних жінок мало чим відрізняються від клінічної картини, яка спостерігається у жінок, які не є вагітними.
Типові ознаки кандидозу (молочниці):
- Набряк зовнішніх і внутрішніх статевих органів, частіше зовнішніх;
- Виділення, у вигляді «сирної консистенції»;
- Неприємний свербіж, який виявляють при прийомі душа чи нічному відпочинку, в області зовнішніх статевих губ;
- Білі або жовтуваті виділення з кислуватим або “рибним” запахом.
Такі симптоми можуть з’явитися на будь-якому терміні вагітності. Найчастіше молочниця проявляється в першому триместрі, але нерідко жінка може страждати від цього грибкового захворювання і на більш пізніх термінах. Буває, що про проблему з мікрофлорою піхви майбутня мама дізнається тільки з результатів аналізів.
Причина молочниці у вагітних – швидке розмноження грибків типу Кандида, які вражають слизову оболонку піхви. Ці грибки є частиною нормальної мікрофлори і присутні в організмі кожної жінки. Але під час вагітності у майбутньої мами змінюється гормональний фон (збільшується концентрація прогестерону) і кислотність піхви, що створює ідеальні умови для активного зростання грибків. Надмірне розмноження Кандиди викликає запалення стінок піхви, звідси – печіння, аномальні виділення і свербіж.
До основних механізмів запуску та розвитку кандидозу також можна віднести курс антибіотикотерапії, який проходила жінка напередодні вагітності. Як відомо, антибіотики не тільки вбивають шкідливу, а й пригнічують корисну мікрофлору. В результаті, Кандида і інші грибки розвиваються ще більш активно. Адже у сприятливому кислому середовищі, вони не зустрічають ніякого опору з боку балансуючих мікроорганізмів. Існує куди більш сумний сценарій – необхідність приймати антибіотики вже під час виношування дитини. В такому випадку шансів уникнути кандидозу практично немає.
Що робити, якщо виявили молочницю під час вагітності
При підвищеному ризику розвитку кандидозу, вагітні жінки сильно обмежені у виборі засобів для його лікування. Більшість протигрибкових препаратів, як місцевого, так і перорального застосування протипоказані при вагітності. Тому залишаються тільки безпечні гомеопатичні засоби, народна медицина (з цим краще не експериментувати) або ж профілактичні заходи. Адже завжди краще попередити, ніж потім усувати наслідки. Якщо ваш лікар вам все ж призначив медикаментозне лікування кандидозу місцевими препаратами, виконуйте його рекомендації і дозування. Пам’ятайте, все, що потрапляє в вашу кров, автоматично з потоком крові потрапляє в організм вашого малюка.
Але, перш ніж починати лікування молочниці, обов’язково зробіть наступні кроки:
- Встановіть точну причину дискомфорту. Часто симптоми молочниці при вагітності схожі з тими, що викликані іншими видами грибків або бактерій. Вони також можуть свідчити про інші інфекції сечостатевої системи. Буває, що кандидоз у вагітної протікає безсимптомно, і про наявність молочниці жінка дізнається безпосередньо на прийомі у лікаря.
- Превірте шлунково-кишковий тракт. Часто причиною дисбактеріозу піхви може бути порушення мікрофлори кишечника. Навівши порядок в кишечнику, ви одночасно позбудетесь і від молочниці. Є досить медпрепаратів на основі біфідобактерій, які можна приймати як під час вагітності, так і під час лактації.
- Налагодьте правильне харчування. Одна з причин кандидозу – неправильне харчування. Надлишок солодкого, мучного (особливо дріжджового тіста) в раціоні – прямий шлях до молочниці. Також варто утриматися від цукерок, кефірів і йогуртів на кефірному грибку. Краще віддайте перевагу кисломолочним продуктам, заквашених за допомогою ацидофільної палички або біфідобактерій.
Якщо уникнути молочниці при вагітності вам не вдалося, пам’ятайте головне – до будь-якого лікування важливо поставитися свідомо і відповідально, адже ви несете відповідальність не тільки за себе, але і за здоров’я вашого майбутнього малюка.
Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, особливо якщо мова йде про звичні для вас хімічні препарати проти кандидозу, які ви застосовували раніше, до вагітності. І тим більше не варто експерементувати, якщо йдеться про “бабусині поради”. Не соромтеся проконсультуватися з лікарем, і він призначить вам адекватне і, головне, безпечне лікування.
Методи діагностики молочниці
На даний момент, в сучасному світі є велика кількість засобів і методів, які можуть практично безпомилково визначити той чи інший вид захворювання. В першу чергу, при прояві ознак молочниці у вагітної необхідно пройти бактеріоскопію. Діагноз при кандидозі буде очевидним, тому що в мазку міститься близько 20 лейкоцитів, які виконують захисну функцію, так ось при їх збільшенні можна говорити про захворювання.
Ще одним з методів виявлення і боротьби з молочницею можна вважати метод ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція. Даний метод здатний виявити окремі молекули ДНК збудника. Цей метод найефективніший і якщо про нього не повідомили лікарі, можна самостійно їх про це запитати.
Лікування молочниці під час вагітності
До медикаментозного лікування вдаються в тому випадку, коли у пацієнтки будуть спостерігатися виділення білого кольору, густої маси з відповідним запахом і свербінням. У цей період багато хто займається самолікуванням, прочитавши інформацію в інтернеті, журналі або просто отримавши поради від знайомих. Так, на перших порах можна позбавитись від симптомів нездужання, але з часом вони знову проявляться, і досягти повного одужання буде складніше.
Медикаментозне призначення лікаря має бути спрямоване на місцеве лікування (креми, свічки), так як більшість протигрибкових препаратів, які потрапляють в кров матері можуть негативно впливати на плід. Саме з цієї причини весь медикаментозний курс і його дозування, спрямовані на позбавлення від симптомів молочниці, повинен призначатися тільки лікарем.
Паралельно з аналізами на виявлення молочниці можна здати і аналізи на дисбактеріоз, так як часто порушення мікрофлори спостерігаються і в кишечнику, отже, їх необхідно лікувати паралельно.
Грибки люблять «солодке», тому необхідно ретельно переглянути свій раціон харчування, виключивши з нього всі кондитерські вироби, цукерки, шоколад, домашню випічку, особливо дріжджову і з додаванням великої кількості цукру і фруктів.
Так само з раціону харчування слід виключити консервовані, сильно гострі, солоні і жирні продукти.
Молочницю слід вилікувати до пологів, так як в момент проходження малюка по родових шляхах зростає небезпека зараження його грибком роду Candida.