Тромбоз під час вагітності

Що таке тромбоз, і чому він розвивається?

Тромбоз – це захворювання, характерне не тільки для вагітних. Утворення тромбів є причиною багатьох серцево-судинних захворювань, проте під час вагітності можливість розвитку тромбозу значно підвищується.

Тромб – це згусток крові, який утворюється, наприклад, на місці порізу, щоб зупинити втрату крові. Це нормальний, природний процес, обумовлений здатністю крові до згортання.

Під час вагітності тромби можуть утворюватися без причини, оскільки гормональний фон в цей період значно змінюється. Це призводить до багатьох наслідків – в тому числі, до зниження антикоагулянтів, які контролюють активність згортання крові і перешкоджають утворенню тромбів.

Такий процес призводить до безперервного підвищення в’язкості крові під час вагітності – з кожним місяцем виношування ступінь в’язкості крові збільшується. Так задумано природою: за допомогою цих змін, організм намагається скоротити втрату крові під час пологів. Однак, за умови схильності до тромбозу, така турбота природи може стати небезпечною як для мами, так і для дитини. Наприклад, утворення тромбів в плацентарних судинах може призвести до гіпоксії плода і затримки його розвитку, а також підвищує ризик викидня.

Тромбоз глибоких вен – це утворення згустку (тромбу) в середині судини (в даному випадку в середині глибоких вен, розташованих в товщі м’язів нижніх кінцівок), який викликає порушення кровообігу. Хвороба проявляється у вигляді розпираючого болю, почервонінням і набряком в місці тромбозу. Хвороба може протікати як безсимптомно, так і призвести до ускладненнь, що загрожують життю, наприклад, тромбоемболії легеневої артерії.

Жінки в менш схильні до ризику розвитку венозного тромбозу, однак, під час вагітності ймовірність його виникнення значно зростає. Причиною того є зміна гормонального фону, здавлення вен тазу збільшеною маткою, порушення балансу системи згортання крові, що може призвести до патологічного тромбоутворення в венах.

З перших днів вагітності організм майбутньої мами зазнає серйозних змін: відбувається гормональна перебудова, можуть знижуватися показники гемоглобіну, феритину, вітаміну В12, збільшуються показники холостерину, інсуліну, лужної фосфатази, змінюється об’єм циркулюючої крові (таким чином організм адаптується до розвитку плоду і подальших пологів), перебудовується кровоносна система, а органи починають працювати “за двох”.

Приблизно в однієї жінки з тисячі під час вагітності розвивається тромбоз.

Основні симптоми тромбозу під час вагітності

У період вагітності кожній жінці необхідно пильно стежити за своїм самопочуттям і звертати увагу на будь-які тривожні дзвіночки, адже після зачаття на ній лежить відповідальність не тільки за своє здоров’я, але і за здоров’я малюка.

Симптомами, які можуть вказувати на наявність тромбозу і є причиною звернутись до лікаря, вважають:

 • Стійкий набряк гомілки або всієї ноги;
 • Біль на поверхні стопи, в гомілці або стегні;
 • Біль литкового м’яза, підколінної ямки або в паху;
 • Геморой з болем (це зазвичай ознака тромбозу гемороїдальних судин);
 • Набрякання поверхневих вен;
 • Синюшність шкіри;
 • Біль при натисканні вздовж враженої вени.

Профілактика тромбозів: що можна і потрібно зробити?

Кілька основних порад та заходів допоможуть вам почувати себе краще і попередити розвиток тромбозів. Вони зовсім нескладні:

 • Більше рухайтеся! Пам’ятайте китайське правило про 10 тисяч кроків в день! Це ідеальне рішення в даному випадку.
 • Не завмирайте! Якщо ви змушені проводити багато часу в нерухомому положенні (за роботою, під час тривалих перельотів або поїздок), робіть паузи, вставайте, розминайте суглоби, розтягуйте м’язи, глибоко дихайте.
 • Вузькі туфлі – геть! І тісні корсети, і облягаючі сукні – теж. Одяг та взуття повинні бути вільними, щоб не перетискати судини.
 • Компресійні панчохи! Звучить жахливо, та й виглядає так собі, але саме цей винахід вчених вже багато років рятує тисячі жінок від розвитку тромбозу під час вагітності.
 • Уникайте спеки! Перебування на відкритому сонці, відвідування сауни і навіть прийом гарячої ванни – про все це краще забути до пологів. Високі температури погано впливають на згортання крові.
 • Дотримуйтесь спеціальної дієти! Вагітним, які мають схильність до тромбозів, рекомендується жорстко контролювати свій раціон. Головне правило – не переїдати, так як набір ваги може погано відбитися на гемостазі. Увага: це не означає, що потрібно перейти на 2 морквини в день. Харчуйтеся повноцінно і розумно. Важливо додати в щоденне меню продукти, багаті вітаміном С, клітковиною і біофлаваноїдами.
 • Не нервуйте! На стан здоров’я може вплинути абсолютно все – навіть наші власні думки, які змушують нас хвилюватися занадто сильно. Тому – видихайте. Дотримуйтесь рекомендації щодо профілактики тромбозу, виконуйте призначення лікаря, дбайте про себе і малюка і залишайтеся впевненими в тому, що все буде добре.

Фактори ризику

Основні фактори ризику розвитку тромбозу у вагітних:

 • Вродженні аномалії судин і системи згортання крові;
 • Вживання оральних контрацептивів і гормональна терапія;
 • Онкологічні захворювання;
 • Верикозне розширення вен;
 • Хронічні захворювання серцево-судинної системи;
 • Вік старше 35 років;
 • Стискання вен малого тазу;
 • Вагітність та післяродовий період;
 • Малорухливий спосіб життя.

Як себе перестрахувати від появи тромбозу?

Відмовитися за 6 місяців до запланованої вагітності від оральних контрацептивів та інших препаратів, що впливають на згортання крові для зниження ризику тромбоутворення.

Під час планування та протікання вагітності регулярно консультуйтеся з лікарем, ретельно виконуючи всі його рекомендації, спрямовані на зміцнення здоров’я мами і дитини.

При плануванні вагітності, крім сімейного лікаря, ви можете також проконсультуватися з лікарем-гематологом або будь-яким іншим фахівцем, який займається проблемою тромбозу і гемостазу під час вагітності. Варто згадати, які з аналізів ви здавали в останні місяці: це допоможе лікарю відстежити динаміку вашого стану.

Поради вагітним, як уникнути тромбозу

Під час вагітності, при відсутності протипоказань, варто зберігати досить активний спосіб життя. Невеликі фізичні навантаження, такі як плавання і тривалі піші прогулянки, тільки допоможуть вам і вашій майбутній дитині бути здоровими.

В якості дієти, рекомендується вживати в їжу продукти з низьким вмістом холестерину, наприклад: висівки, риба, овочі, фрукти, в їжі також повинні бути присутніми тваринні жири.

Необхідний ретельний збір гінекологічного анамнезу: історії попередніх пологів, процедур ЕКО або абортів.

Однак, ці дані майже завжди фіксуються в ваших амбулаторних картах і потребують окремого уточнення тільки в разі, якщо ваші медичні дані якимось чином були втрачені.

Найголовніше – регулярно відвідуйте лікарів, здавайте всі необхідні аналізи, дотримуйтесь призначених рекомендацій. Пам’ятайте, що на ранніх етапах можна запобігти серйозним ускладненнм.

Попереджений значить озброєний

При підготовці до вагітності ми намагаємося врахувати всі можливі ризики і ускладнення, позбавляємося від шкідливих звичок, проходимо необхідні обстеження і лікування, приймаємо вітамінні комплекси. Однак в списку обов’язкових заходів напередодні зачаття зазвичай відсутня перевірка на схильність до утворення тромбів, небезпечних як для мами, так і для дитини.

Основним ефективним способом відповісти на питання: чи вагітна жінка в зоні ризику розвитку тромбозу, чи ні – є коагулограма – спеціальне дослідження крові, яке дозволяє оцінити її роботу і антизсідальну систему. У коагулограму входить кілька видів тестів, які визначають здатність крові до утворення згустків; з’ясовують, як швидко в організмі утворюються речовини, які беруть участь в згортанні; додатково слід визначати наявність певної речовини – антикоагулянту червоного вовчака, який може привести до підвищеного тромбоутворення.

Якщо результати коагулограми насторожать лікаря, то під час вагітності потрібно буде перебувати під постійним медичним наглядом. У разі необхідності, майбутній мамі призначається прийом препаратів, що перешкоджають підвищенному згортанню крові, а також розробляється особливий план заходів під час пологів.

Лабораторне дослідження системи гемостазу

Для профілактики тромботичних ускладнень під час вагітності лікарі деяким вагітним пацієнткам можуть порекомендувати пройти коагулограму з показниками таких факторів згортання як:

 1. Фібриноген – фактор згортання крові, перетворюється в фібрин, який згодом утворює тромб.
 2. Кількість тромбоцитів – клітин, що безпосередньо беруть участь в процесі згортання крові.
 3. Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) – час, за який формується згусток в крові, після додавання до неї спеціальних активаторів цього процесу.
 4. МНО (міжнародне нормалізоване відношення) – використовується для комплексної оцінки кровоносної системи пацієнта, показує, наскільки “рідка” кров.

Продемонструйте лікарю список всіх препаратів, які ви регулярно приймали протягом останніх двох місяців. Ця інформація дуже важлива!

Необхідно заздалегідь дізнатись, чи хворіли ваші родичі будь-якими захворюваннями, пов’язаними з підвищеним згортанням крові і утворенням тромбів в венозному руслі, а також хворобами нирок і серцево-судинної системи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *