Викидень. 10 причин викидня на ранніх термінах вагітності

За статистикою близько 15% всіх вагітностей закінчуються викиднями. У більшості випадків це відбувається тоді, коли жінка ще навіть не здогадується, що вагітна. Але часом це трапляється і з тими, хто вже прив’язався до свого «животика» і полюбив його.

Чим втішити жінку в такому випадку? Тільки наступною вагітністю. Але тим, у кого в житті сталася така біда, і тим, хто ще не пізнав гіркоту втрати, варто знати кілька найважливіших аспектів щодо питань, пов’язаних з невиношуванням вагітності. Найважливіше – знати які чинники можуть викликати переривання вагітності, і що можна зробити, щоб запобігти викидню.

Що таке викидень?

Перш за все, слід визначитися з термінами. Викиднем в гінекологічній практиці називається самовільне переривання вагітності в перших 20 – 22 тижні. Чому 20 – 22 тижні? Є такий медичний консенсус: лікарі рятують плід, який народився з масою більше 500 грамів. Шанси на порятунок того, хто народився з масою менше 500 грамів, нульові. На 20 – 22 тиждень плід якраз зазвичай і досягає такої маси.

Ознаки початку викидня

Якщо вчасно помітити перші ознаки наближення викидня, то є високі шанси зберегти вагітність.

Ознаками викидня можна вважати:

  • болі внизу живота або в попереку;
  • болі подібні до переймів;
  • кров’яні виділення;
  • кровотечі.

При появі будь-якого з цих симптомів негайно звертайтеся до лікаря, викликайте “швидку”. У таких ситуаціях дорога кожна хвилина. Кровотеча з шматочками тканин говорить про те, що викидень вже стався.

Як відбувається викидень?

Незалежно від причини, сценарій однаковий.

Спочатку плід гине; потім починається відшарування від стінок матки (тоді у жінки з’являються кров’янисті виділення, які класифікуються як «загрозливий викидень»), а потім, відшарувавшись, усе викидається з порожнини матки. Проблема в тому, що однакові симптоми можуть спостерігатися і при позаматковій вагітності, і при нормальній, здоровій внутрішньоматковій вагітності. Якщо УЗД показує живу внутрішньоматкову вагітність, в більшості випадків причина появи кров’яних виділень на тлі вагітності залишається невідомою. Саме поява кров’яних виділень на тлі живої внутрішньоматкової вагітності і позначається лікарями як «загроза викидня».

В абсолютній більшості випадків, не дивлячись на грізний діагноз, така вагітність зовсім благополучно доношується. Звичайно, будь-яка жінка пристрасно бажає знати, через що ці кров’янисті виділення, щоб визначити цей фактор, і виключити зі свого життя. Але, на жаль, у більшості випадків причини викидню встановити не вдається.

Розглянемо у статті ранні викидні, що відбуваються на терміні до 12 тижня. Переважна більшість викиднів трапляється саме в першому триместрі.

Найпоширеніші причини викиднів на ранніх термінах вагітності

1. Генетичні порушення у плоду

За статистикою близько 73% викиднів відбуваються з цієї причини. Як правило, ці генетичні дефекти носять не спадковий характер, а є результатом одиничних мутацій, що відбулися в статевих клітинах батьків під впливом шкідливих факторів зовнішнього середовища (радіація, професійні шкідливі впливи, віруси та ін.) Переривання вагітності з цієї причини – свого роду природний відбір – позбавлення від слабкого, нежиттєздатного потомства.

Запобігти такому викидню практично неможливо, можна лише знизити ризик виникнення генетичних аномалій ще до зачаття, максимально захистивши себе від впливу мутагенних чинників. Але при сучасній екології ймовірність мутацій все одно залишається, тому викидні, що відбуваються з цієї причини можна вважати благом, бо вони позбавляють жінку від безлічі проблем і неприємностей надалі.

2. Гормональні порушення

При порушенні балансу гормонів в організмі жінки часто відбувається переривання вагітності на ранньому терміні. Найчастіше це трапляється при нестачі головного гормону вагітності – прогестерону. При своєчасному виявленні цієї проблеми вагітність можна врятувати за допомогою медикаментозних препаратів прогестерону.

Надлишок чоловічих статевих гормонів теж може стати причиною раннього викидня – вони пригнічують вироблення естрогену і прогестерону. Нерідко саме андрогени є причиною повторюваних (звичних) викиднів. Впливають на формування і розвиток вагітності так само гормони надниркових залоз і щитовидної залози. Тому порушення функції цих залоз може також викликати викидень.

3. Імунологічні причини

Як правило, таке трапляється при резус-конфлікті. Ембріон успадковує позитивний резус батька, в той час як резус-негативний організм матері відштовхує чужорідні для нього тканини ембріона. Для профілактики невиношування вагітності при імунному конфлікті застосовують препарати прогестерону, який надає в цьому випадку імуномодулюючу дію.

4. Інфекції, що передаються статевим шляхом

Інфекції, що передаються статевим шляхом: трихомоніаз, токсоплазмоз, сифіліс, хламідіоз, а так само герпетична і цитомегаловірусна інфекція нерідко стають причиною викидня.

Патогенні бактерії і віруси викликають інфікування плоду, ураження плодових оболонок, внаслідок чого відбувається викидень. Щоб цього не сталося, лікування інфекцій бажано провести до вагітності.

5. Загальні інфекційні захворювання та запальні захворювання внутрішніх органів

Всі захворювання, що супроводжуються інтоксикацією і підвищенням температури тіла вище 38⁰С, можуть призвести до викидня. Лідирують в цьому списку краснуха, вірусний гепатит, грип. Навіть банальна ангіна може стати фатальною у термін 4-10 тижнів вагітності. А вже пневмонія, пієлонефрит, апендицит – серйозний ризик для плоду. Тому, плануючи вагітність, варто пройти повне медичне обстеження, виявити і пролікувати всі вогнища хронічної інфекції.

6. Аборти в анамнезі

Аборт – це не просто медична маніпуляція: це величезний стрес для жіночого організму, здатний викликати дисфункцію яєчників, наднирників; сприяє розвитку запальних процесів в статевих органах. Це може стати причиною безпліддя і звичних викиднів в подальшому.

7. Лікарські препарати та трави

У першому триместрі вагітності бажано взагалі уникати прийому ліків. Багато з них здатні викликати переривання вагітності або викликати формування дефектів розвитку у плода. Так, наприклад, наркотичні анальгетики або гормональні контрацептиви нерідко стають винуватцями переривання вагітності. Так само треба бути обережними з лікарськими травами: петрушка, кропива, волошка, звіробій, пижмо – протипоказані вагітним на ранньому терміні.

8. Стреси

Сильний переляк або несподіване горе, образа або тривале психічне перенапруження небезпечні для маленького створіння у вашій утробі. Якщо ви, волею долі, змушені перебувати під впливом стресу, обговоріть зі своїм лікарем можливість прийому седативних препаратів, хоча б тієї ж валеріанки.

9. Нездоровий спосіб життя

Прийом алкоголю, наркотиків, куріння, надмірне вживання кави, неправильне і неповноцінне харчування – все це союзники викидня. Підкоригувати свій спосіб життя краще ще до зачаття.

10. Падіння, підйом вантажів, статевий акт

Фізичні навантаження, підняття важких предметів, несильні падіння, всупереч широко поширеній думці, самі по собі вкрай рідко призводять до викидня. Вони можуть з’явитися – і часто є – “пусковим механізмом” мимовільного аборту, якщо присутня якась із перелічених вище проблем. Однак, якщо організм матері здоровий і генетична програма плоду нормальна, то падіння або фізичне перевантаження повинні бути воістину жахливими, щоб заподіяти шкоду зародку.

Викидень випадковий і звичний

Всі викидні поділяються на два великих типи – спонтанні (випадкові) і звичайні. По суті, вони визначаються однією гамою причин, тільки частка кожної з причин в двох випадках буде дуже різною. У свою чергу, можна всі причини поділити на дві великі групи: внутрішні причини, викликані проблемами плоду, і зовнішні, викликані проблемами в організмі матері. Відповідно, спонтанічні викидні найчастіше визначаються причинами, пов’язаними з плодом, а звичайні – з організмом матері.

Медична статистика показує, що більше половини спонтанних викиднів в перші 12 тижнів обумовлені генетичними порушеннями у плоду.

Причому чим менший термін вагітності, тим вища ймовірність того, що причиною було генетичне порушення плоду. Це великі цифри численних досліджень, в основному західних. Розглянемо спочатку цю найпоширенішу причину. Справа в тому, що якими б царями природи ми себе не вважали, на нас діють ті ж самі закони природи, що і на мурашку, комашку, тваринку.

Ці біологічні закони ніхто не відміняв: виживає кращий і найсильніший в хорошому сенсі цього слова, в біологічному сенсі.

Біологічний індивідуум не може завжди видавати 100-відсотково якісні клітини (в даному випадку мова йде про статеві клітини). Так, в 1 мл сперми чоловіка в середньому міститься 20 млн сперматозоїдів, і в нормі близько 10% з них, тобто 2 млн, – це патологічні форми. І така спермограма буде вважатися нормальною. У жінки теж можуть дозрівати не надто якісні яйцеклітини, і чим старші ми стаємо, тим більша ймовірність того, що дозріє неякісна яйцеклітина. Це не тому, що ми свідомо щось робимо не так – підняли щось важке, випили зайву чашку кави, перетрудилися на роботі. На відміну від сперматозоїдів, які постійно оновлюються, всі яйцеклітини майбутньої жінки закладаються в той момент, коли її мама перебуває на 20 тижні вагітності. І нові яйцеклітини не закладаються більше ніколи, вони тільки витрачаються, тільки губляться на протязі всього життя жінки.

Тобто, ящо вам 35 років, то яйцеклітина, яка вийшла з яєчника у вас в цьому місяці, пролежала в яєчнику в очікуванні своєї черги на овуляцію вже більше 35 років. Тому, звичайно, у 20-річної і у 40-річної жінки не тільки кількість, але і якість яйцеклітин буде різною. Тому що на першу все несприятливе, що є навколо нас в плані харчування, навколишнього середовища, повітря і води, діє всього 20 років, а на другу – вже 40.

Залежність частоти спонтанного викидня через генетичні порушення у плоду саме від віку яйцеклітин (а отже, від віку жінки) була доведена завдяки впровадженню технології екстракорпорального запліднення – ЕКЗ. Це слід враховувати, коли вагітність відкладається на більш пізній термін.

Таким чином, якщо сталася зустріч дефектної яйцеклітини з нормальним сперматозоїдом або навпаки, то утворюється неякісний ембріон, що на певному етапі забраковується і відбувається викидень.

Друга за поширеністю причина випадкових викиднів – інфекція. Важкий грип – очевидна причина для спонтанного викидня. Вагітність губить не хвороба, а її наслідок – загальне погане самопочуття жінки, це середовище, яке забезпечує життя плоду. На відміну від генетичних причин, коли ембріон заклався «бракований», в разі інфекції ембріон заклався здоровий і якісний. Але раптом жінка захворіла важким грипом – температура 40, тошнота і блювання, зневоднювання організму. Крихітній істоті складно вижити в таких несприятливих умовах, і вона помирає. Загибель ембріона обумовлена порушеннями оточення – високою температурою, зневодненням, інтоксикацією.

Якщо відбувається повторний викидень, його причиною важко назвати грип: важко повірити, що з року в рік, на одному і тому ж самому терміні, жінка захворює однаково важким грипом. Ось це і є різницею між спонтанним і звичним викиднем.

Перший випадок відбувається дійсно випадково, а другий вже є закономірністю: коли ми бачимо жінку зі звичний викиднем, у неї, як правило, відбувається переривання приблизно на одному і тому ж терміні. Тоді ми припускаємо, що є причина, яка існує в організмі не дуже явна: вона не заважає жінці жити поза станом вагітності, але вона дає про себе знати, коли нормальна вагітність наступає. Ця причина, що не дуже помітно існує в організмі жінки, заважає виносити вагітність до необхідного терміну. Вона призводить до того, що нормальні умови для виживання здорового плоду не створюються і він гине, причому це відбувається раз у раз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *